2017-12-10

Śniegowce - emusy kontra buty księżycowe

Idealne buty na zimę, zwłaszcza gdy panuje mróz i pada śnieg, powinny być przede wszystkim ciepłe. Jednak ich praktyczna rola nie musi wykluczać efektownego wyglądu. Obecnie w sklepach znaleźć można niezwykle funkcjonalne, ale także przyciągające wzrok obuwie, które znakomicie podkreśli luźny, wręcz sportowy albo casualowy strój. Śniegowce bowiem wcale nie muszą być nudne.

Emusy


To niezwykle popularne od lat buty, których pierwowzór dotarł do Europy aż z Australii. Jednak sam pomysł w krajach europejskich zupełnie zmienił swój wymiar. W Australii duże, miękkie, skórzane, wyściełaną wełną buty służyły surferom spędzającym całe dnie na plaży i w falach oceanu, nam służą do przedzierania się przez zaśnieżone chodniki. Buty zwane emusami są miękkie, przyjemnie ciepłe, niezwykle praktyczne, dostępne w wielu kolorach i wzorach. Wybierać można spośród niskich botków do kostki, nieco dłuższych, jak i do połowy łydki, od jasnych, po ciemne kolory. Niektóre emusy wykańczane są na wysoki połysk, wstążką, koralikami czy paskiem. Najlepiej wyglądają w połączeniu z wąskimi spodniami, legginsami, getrami oraz z dużym swetrem. To świetne buty na wypad do miasta i na wieś. Chociaż pamiętać trzeba, że nie nadają się do chodzenia po górach, to jednak na spacer po chodnikach i wiejskich drogach będą jak znalazł. Pomimo płaskiej podeszwy i braku głębokiego bieżnika mają dobrą przyczepność do podłoża. Przed sezonem warto jednak powierzchnię butów zabezpieczyć środkiem zapobiegającym przemakaniu. Żadne emusy, i te wykonane ze skór syntetycznych, i z naturalnych, nie są odporne na wysoką wodę, z jaką mamy do czynienia podczas opadów czy typowo wiosennej pluchy.

Buty księżycowe


Moon boots to duże śniegowce, bardzo odporne na mróz. Ich wygląd przypomina typowe obuwie astronautów, stąd też ich kosmiczna nazwa. Do dzisiaj są symbolem spotkania historii, jakim było lądowanie na księżycu, z modą. Bo na pomysł stworzenia takich butów wpadł włoski projektant, który zafascynowany oglądał w telewizji lądowanie na księżycu w 1969 roku. Buty inspirowane tymi pierwszymi, to do dzisiaj wyjątkowe obuwie, które wyróżnia się wzornictwem. I chociaż wiele ubrań czy butów, które oglądamy na pokazach mody, są dziełami sztuki, a nie produktami użytkowymi, to buty księżycowe jak najbardziej można nosić, zwłaszcza gdy pada śnieg i panuje mróz. Niektóre są wyjątkowo oldschoolowe, inne nieco unowocześnione, ale wciąż zwracają na siebie uwagę.

Emusy czy księżycowe - które wybrać?


Oczywiście o gustach nigdy się nie dyskutuje, bo wśród klientek sklepu spotkać można zarówno te zakochane w uniwersalności emusów, jak i te, które nie wyobrażają sobie zimy i śniegu bez wielkich butów księżycowych na nogach. Oba rodzaje obuwia zakładać można do podobnych stylizacji, czyli wąskich spodni i oversizowych swetrów lub płaszczy. Świetnie komponują się z ciepłymi czapkami, rękawiczkami, nadają się na weekendowe wyjazdy czy wyjścia do sklepów. Emusy są jednak dostępne w większej ilości wzorów, często ugrzecznione przez guziki, kokardki, paski czy wstawki z różnych materiałów. Buty księżycowe z kolei wciąż robią ogromne wrażenie i są rzadziej spotykane na ulicach, co też dla wielu fanów stanowi ich przewagę.

pixel